links-kansergenetigi
Kanser Genetiği Mikrosite

Kanser gelişimi ile genetik değişikliklerin bağlantısı uzun yıllardır bilinmektedir. Bu bağlantıyı orataya koymak için yapılan bilimsel araştırmalarda yaşam sırasında kazanılmış olan ve kanserli dokuda meydana gelmiş genetik değişiklikler saptanmıştır. Bu değişiklikler, sonraki nesillere aktarılmamakla birlikte gözlendiği kişide kanser gelişimine neden olmaktadır. Bazı kanser gruplarında ise ailesel yatkınlık dikkat çekmekte olup bunlarla bağlantılı genetik bölgelerin incelenmesi ve genetik değişimlerin saptanması risk altındaki kişilerin belirlenebilmesi açısından son derece önemlidir. Ayrıca, her iki kanser grubunda gözlenen bu genetik değişikliklerin aynı zamanda hastalığın seyri ve doğru tedavi yönteminin belirlenmesi gibi konularda da yol gösterici olduğu kanıtlanmıştır.

Yapılan çalışmalarda, bazı genetik bölgelerin incelenmesinin hastalarda tanı konmasını kolaylaştırdığı ve hastalık seyrinin önceden bilinmesini sağladığı kanıtlanmıştır. Bu genetik incelemeler neticesinde, hasta için en doğru olan tedavi şeklinin önceden belirlenebildiği ve hastalığın tekrar aktif hale geldiği kişilerin erken aşamada saptanabildiği gösterilmiştir.

Merkezimizde; kanser hastalarında tanı, takip ve etkin tedavi yöntemlerinin belirlenmesi için sıklıkla istenen testlerin yanı sıra kanser gelişimi açısından risk taşıyan kişilerin saptanması için geniş test panelleri uygulanmaktadır.

 

 

 

http://www.kansergenetigi.com

Whatsapp

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH