Doğum öncesinde “bebeğinize zarar vermeden” sağlıklı geleceğinden emin olabilirsiniz.

 

NIPT Web SitemizSadece anneden alınan küçük bir kan örneğiyle yapılan genetik tanı testi NIPT, doğum öncesinde, bebeğinizde olası genetik hastalıkları (down sendromu gibi) belirlemede %99 doğruluk oranlarıyla sonuç verir. 

 

Diğer doğum öncesi genetik hastalık tanı testlerine oranlara düşük riskleri ve bebeğe ya da anneye zarar vermeyen uygulama yöntemiyle geleceği daha sağlıklı ve huzurlu karşılamanızı sağlar.

 

Genetiks uzmanlığı ve güvencesiyle, NIPT testini merkezimizde  kolayca yaptırabilir ve sonuçlarına kısa sürede ulaşabilirsiniz.

 

 

NIPT ve diğer testler hakkında

 

Gebelik döneminde, bebeğin Down Sendromu gibi kromozomal hastalıklar açısından değerlendirilmesi için tarama testleri olarak bilinen 1. trimester tarama testi, ikili test, üçlü test uygulaması ve ultrasonografi ile gebelik takibi önerilir. Bunlar cerrahi işlem gerektirmedikleri için anne ve bebek açısından bir risk oluşturmazlar. Cerrahi işlem gerektiren amniyosentez ve koryonik doku örneklemesi (CVS) ise invaziv prenatal tanı testleri yani cerrahi müdahale gerektiren testler olarak bilinen ikinci grubu oluşturur.

 

Son yıllarda, bu iki gruba non-invaziv yani cerrahi müdahale gerektirmeyen DNA tabanlı testler olarak adlandırılan yeni bir grup daha eklendi. Mevcut tarama testlerinden daha güvenilir olan bu testler spesifiklik ve hassasiyet açısından amniyosentez vb. cerrahi müdahale gerektiren testlere yaklaşmış olsa da tanı amacıyla kullanılacak güvenilirliğe (%99,9) henüz ulaşmadı. Bu nedenle, bu testlerin tarama testi olarak kullanılması önerilir.

 

Genel olarak NIPT olarak adlandırılan bu testler ile gebeliğin 9. haftasından itibaren Down Sendromu gibi kromozomal hastalıklar için riskler belirlenebilir. Anne adayından alınan az miktardaki kan örneği içerisinde bulunan fetal DNA’nın incelenmesi şeklinde gerçekleştirilen bu testler ile Down Sendromu (trizomi 21) riskinin yanı sıra yaşamla bağdaşan trizomi 13, trizomi 18 ve cinsiyet kromozomu hastalıkları için de riskler öngörülebilir.