Genetik “iyileşme” için AR&GE desteği şart.

 

Genetik test ve panelleri konusunda yurtdışına bağımlılığın azaltılmasının önemi özellikle hasta ve hasta yakınları için büyük önem taşıyor.  

 

Hızla ve güvenle ulaşmak istediğiniz bir test sonucunun yurtdışına gönderilerek uzun zamanda çözüme ulaşması, tedavi için çok önemli olabilen zamanın kaybedilmesi anlamına geliyor. 

 

Genetiks, yeni nesil dizileme başta olmak üzere, genetik panellerin geliştirilmesine katkı sağlayacak ve genetik testlerdeki yurtdışı bağımlılığı azaltacak AR&GE çalışmalarına, tez ve projelere destek veriyor. 

 

Genetik panellerde AR&GE neden önemli?

 

Günümüzde, yeni teknolojilerin ve testlerin hızla kullanıma girmesi ile birlikte ilk aşamada hasta örnekleri uzun bir süre yurtdışına gönderilerek bu teknolojilerden faydalanılmaya çalışılmaktadır.

 

Ayrıca, ülkemizde gerçekleştirilen genetik testlerin uygulanması esnasında kullanılan birçok malzeme de yurtdışından temin edilmektedir. Bu da ülkemiz için ciddi bir kaynak kaybına neden olmaktadır.

 

Merkezimizde, hem yeni teknolojilerin ülkemizde uygulanması hem de genetik hastalıkların tanısı için kit geliştirmesi konularında AR&GE çalışmaları yapılmaktadır. Böylece, yurtdışına bağımlılığın azaltılması ve maliyetlerin düşürülmesi amaçlanmakta olup bu doğrultuda Sanger sekans ve yeni nesil dizileme (NGS) konularındaki her türlü AR&GE çalışmalarına, tez ve projelere destek verilmektedir.