İnsan vücudunu oluşturan hücrelerdeki çekirdek içerisinde vücudumuzun sağlıklı gelişmesi ve çalışması için gerekli olan genetik yapılar mevcuttur. Bunlar, vücudumuzun sağlıklı çalışması için gereklidir. Kas, iskelet, kan vb. tüm yapı taşlarının oluşumu ve bunların sağlıklı çalışmasında etkilidir. Ayrıca; enzim, hormon vb. maddelerin yapımında ve bunların vücut tarafından kullanılmasında gereklidir.

Bu gen bölgelerinin değişime uğramasına bağlı genetik hastalıklar ortaya çıkar. Bu hastalıkların çoğu doğum ile birlikte karşımıza çıkarken bazıları da yaşam içerisinde gözlenir. Diyabet, hipertansiyon gibi bazı hastalıkların ise ortaya çıkmasında hem genetik değişimler hem de çevresel faktörler rol oynar.

Tüm vücut fonksiyonları üzerinde etkili olan genetik bölgelerin bazıları besinlerin kullanımı ve atılımında da önemli rol oynar. Bu genetik bölgelerdeki değişimler besinlere karşı kişilerin verdikleri yanıtları etkiler. Nutrigenetik bu yanıtı inceler ve çıkan sonuçlara göre kişinin doğru beslenme konusunda bilgilendirilerek kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, hipertansiyon, osteoporozis ve kanser gibi hastalıklar açısından risklerini minumum düzeye indirmeyi amaçlar.

Merkezimizde, yaşam sırasında kişilerde görülme riski yüksek olan hastalıkların önceden belirlenebilmesi ve daha sonrasında bu riskin en az düzeye indirilebilmesi için gerekli olan çözüm yollarının ortaya konabilmesi için gerekli olan nutrigenetik testler uygulanabilmektedir.

Whatsapp

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH