1994 yılında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 2000 yılında Eskişehir Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Bilim Dalı’nda Tıbbi Genetik uzmanlığı eğitimini tamamlamıştır. Moleküler genetik eğitimi için 6 ay süreyle Advanced Technologies Laboratory’de (ATL-Paris) çalışmıştır.

2001-2004 yılları arasında Memorial Hastanesi Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi’nin kurulumu aşamasında direktör olarak görev yapmıştır. Buradaki çalışmaları sırasında, embriyo aşamasında tek gen hastalıklarının tanımlanması ve doku tiplemesi konularında ülkemizde yapılan ilk çalışmalarda aktif rol oynamıştır. 2004 yılında Metropolitan Florence Nightingale Hastanesi Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi’nin kurulması görevini üstlenmiş ve 2009 yılına kadar direktör olarak çalışmıştır. Daha sonra, Dr. Jülide Caferler ve Dr. Y. Hakan Özön ile birlikte Genetiks Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi’ni kurmuştur.

Çalışmalarında; klinik genetik, genetik danışma, sitogenetik ve moleküler sitogenetik alanlarında özelleşmiş uzun yıllardır bu alanlarda çalışmalarını devam ettirmektedir. Ayrıca, infertilite genetiği, preimplantasyon genetik tanı, kanser genetiği ve spor genetiği alanlarıyla ilgilenmektedir. 2015 yılında, Altan ÖZTEPE ile birlikte dünyada da ilk olan Genetic Trainer ve Genetic Passport sistemini ülkemizde kurmuştur.

1998-2016 yılları arasında uluslararası 10’dan fazla makalesi bulunmakta olup 70’den fazla yurtiçi ve yurtdışı bildiri yapmıştır. Birçok kongre ve sempozyumda davetli konuşmacı olarak görev almıştır. Tıbbi Genetik Derneği, Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, Üreme Sağlığı ve İnfertilite Derneği ile American Society of Clinical Oncology üyesidir. Hobileri arasında; müzik, sinema, kitap ve koleksiyonculuk bulunmakta olup evli ve 1 çocuk babasıdır.

Dr. Y. Hakan Özön
Medikal Direktör

1991 yılında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1993 yılında Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Genetik Bilim Dalı’na araştırma görevlisi olarak atanmıştır. Aynı yıl, Bilim Uzmanlığı (master) 1996 yılında da doktora çalışmalarına başlamıştır.

2001-2002 yıllarında Genetik Bilim Doktoru olarak özel bir Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi’nde çalışmıştır. 2002 yılında Vatan Hastaneler Grubu bünyesindeki Kadıköy Vatan Hastanesi Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi’nde görev almıştır. Tanı Merkezi’nin 2003 yılında Alman Hastanesi bünyesine katılması üzerine çalışmalarına 2006 yılı Ağustos ayına kadar burada devam etmiştir. 2006 yılı Ağustos ayında, Dr. Jülide Caferler ve Dr. Hakan Berkil ile birlikte Genetiks Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi’ni kurmuştur. Halen, aynı merkezde moleküler genetik ve moleküler sitogenetik sorumlusu olarak çalışmaktadır.

Çalışmalarında; moleküler sitogenetik ve moleküler genetik alanlarında özelleşmiş olup uzun yıllardır bu alanlarda çalışmalarını devam etmektedir. Ayrıca, infertilite genetiği, preimplantasyon genetik tanı ve kanser genetiği alanlarıyla ilgilenmektedir.

Çalışmalarında, moleküler genetik, moleküler sitogenetik ve preimplantasyon embriyo genetik tanı alanlarında özelleşmiş olup uzun yıllardır bu alanlarda çalışmalarını devam ettirmektedir.

Whatsapp

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH